Workshop on Accretion Disks
Nov. 23-30, 2008
KIAA, Peking University

SOC: Ron Taam(Chair), Doug Lin, Bifang Liu, Fukun Liu, Xue-Bing Wu, Feng Yuan, Weimin Yuan
LOC: Xue-Bing Wu(Chair), Fukun Liu, Jie Yao, Ning Zhang
Interested participants need to send an email to wuxb@bac.pku.edu.cn to confirm their attendance before Nov. 17.
Registration fee: 800 RMB for faculty and 400 RMB for student; mainly for meals during the workshop
For the location of KIAA and a map of PKU, please visit: http://kiaa.pku.edu.cn/Visit_Info/visit_info.html

Conference photo
meeting photo
Program

Nov. 23 (Sunday)
Morning:
8:30-9:00 Registration
9:00-9:10 Openning address
9:10-10:10 Ron Taam: Formation and Evolution of Black Hole X-Ray Binaries
10:10-10:40 Discussion
10:40-11:00 Tea Break
11:00-11:30 Wenfei Yu: How bright a black hole hard state can be?
11:30-11:50 Discussion

Afternoon:
2:30-3:00 Xue-Bing Wu: Probing the accretion-jet physics with the radio/X-ray correlation
3:00-3:20 Discussion
3:20-3:40 Xiaofeng Cao: Revealing the origin of the X-ray variability in Sco X-1
3:40-3:50 Discussion
3:50-4:10 Tea Break
4:10-6:00 Free Discussion

Nov. 24 (Monday)
Morning:
9:00-10:00 Charles Gammie: Numerical models of black hole accretion flows
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:00 Tea Break
11:00-11:30 Feng Yuan: An MHD model for the formation of episodic jets
11:30-11:50 Discussion

Afternoon:
2:30-2:50 Maochun Wu: On the role of initial condition in numerical simulation of accretion flows
2:50-3:00 Discussion
3:00-3:20 Defu Bu: Self-similar solution of accretion flow with large-scale magnetic field and outflow
3:20-3:30 Discussion
3:30-4:00 Tea Break
4:00-6:00 Free Discussion

Nov. 25 (Tuesday)
Morning:
9:00-10:00 Luis Ho: The central engine in nearby AGNs
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:00 Tea Break
11:00-11:30 Jian-Min Wang: Cosmological evolution of supermassive black holes via episodic random accretion from z~2 to z~0
11:30-11:50 Discussion

Afternoon:
2:30-2:50 Patricia Arevalo: Variability of AGNs
2:50-3:00 Discussion
3:00-3:20 Chen Hu: Evidence for inflow from torus to accretion disk in quasars
3:20-3:30 Discussion
3:30-4:00 Tea Break
4:00-6:00 Free Discussion

Nov. 26 (Wednesday)
Morning:
9:00-10:00 Emmi Meyer-Hofmeister: Accretion onto black holes - evaporation and condensation
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:00 Tea Break
11:00-11:30 Bifang Liu: Implication of disk evaportion/condensation model in AGNs
11:30-11:50 Discussion

Afternoon:
1:30-5:30 Half-day tour to Ancient Beijing Observatory and Olympic Garden
Evening:
6:00 Banquet

Nov. 27 (Thursday)
Morning:
9:00-10:00 Friedrich Meyer: Advection of magnetic fields in accretion disks
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:00 Tea Break
11:00-11:20 Lei Qian: Magnetized accretion disks: applications to BHXBs and Sgr A*
11:20-11:30 Discussion

Afternoon:
2:30-2:50 Fuguo Xie: Global Compton scattering in hot accretion flows
2:50-3:00 Discussion
3:00-3:20 Shuangliang Li: An accretion disk model for quasar optical variability
3:20-3:30 Discussion
3:30-4:00 Tea Break
4:00-6:00 Free Discussion

Nov. 28 (Friday)
Morning:
9:00-10:00 Shin Mineshige: Supercritical accretion flow
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:00 Tea Break
11:00-11:30 Jufu Lu: Slim disk models revisited
11:30-11:50 Discussion

Afternoon:
2:30-3:00 Weimin Yuan: Something about NLS1 and IMBH AGN
3:00-3:20 Discussion
3:20-3:40 Shanshan Weng: XMM-Newton Observations of the nearest persistent ULX M33 X-8
3:40-3:50 Discussion
3:50-4:20 Tea Break
4:20-6:00 Free Discussion

Nov. 29 (Saturday)
Morning:
9:00-10:00 Doug Lin: Satellite-disk interaction in protostellar and AGN disks
10:00-10:30 Discussion
10:30-11:00 Tea Break
11:00-11:30 Fukun Liu: Accretion in supermassive binary black hole systems
11:30-11:50 Discussion

Afternoon:
2:30-2:50 Jorge Cuadra: Fragmentation of massive accretion discs and star formation in the Galactic centre
2:50-3:00 Discussion
3:00-3:20 Yan-Rong Li: Spins of supermassive black holes: constraints from TeV observations
3:20-3:30 Discussion
3:30-4:00 Tea Break
4:00-6:00 Free Discussion

Nov. 30 (Sunday)
Morning:
9:00-11:30 Free Discussion on Future Collaborations
End of the workshop
========================

List of Confirmed Participants
Name                                Unit            Accommodation    Arrival        Departure
Ron Taam                        NWU,USA           KIAA            11/22         11/30
Doug Lin                KIAA/UCSC,USA        KIAA        
Friedrich Meyer            MPA,Germany        KIAA            11/22         11/30
Emmi Meyer-Hofmeister   MPA,Germany    KIAA            11/22        11/30
Luis Ho                               OCIW,USA       KIAA            11/22        11/27
Charles Gammie                UIUC,USA         KIAA            11/20        11/27
Shin Mineshige                Kyoto U.,Japan      KIAA            11/26        11/29
Jufu LU                            Xiamen U.            ShaoYuan       11/22        11/30
Weimin GU                      Xiamen U.            ShaoYuan       11/22        11/30
Li XUE                             Xiamen U.           ShaoYuan       11/22        11/30
Chengliang JIAO              Xiamen U.           ShaoYuan        11/22        11/30
Shanshan WENG              Xiamen U.           ShaoYuan        11/22        11/30
Tong LIU                          Nanjing U.           ShaoYuan        11/22        11/30
Feng YUAN                       SHAO               ShaoYuan        11/22        11/30
Wenfei YU                          SHAO              ShaoYuan        11/23        11/25
Jorge Cuadra                       SHAO              ShaoYuan        11/23        11/30
Patricia Arevalo                   SHAO              ShaoYuan        11/23        11/30
Fuguo XIE                           SHAO              ShaoYuan        11/23        11/30
Defu BU                              SHAO              ShaoYuan         11/23        11/30
Shuangliang LI                     SHAO              ShaoYuan        11/22        11/30
Zhen YAN                           SHAO              ShaoYuan         11/22        11/27
Bo CAI                                SHAO               ShaoYuan        11/23        11/30
Guangxing LI                      USTC               ShaoYuan        11/23        11/30
Maochun WU                      SHAO              ShaoYuan         11/23        11/30
Fan LI                                  SHAO               ShaoYuan        11/23        11/30
Xiaofeng CAO                    SHAO/CCNU   ShaoYuan        11/23        11/27
Wenwen ZUO                      CCNU              ShaoYuan        11/23        11/30
Weimin YUAN                    YNAO              ShaoYuan        11/22        11/30
Bifang LIU                           YNAO              ShaoYuan        11/22        11/30
Jianmin WANG                    IHEP
Yanrong LI                           IHEP
Chen HU                               IHEP
Fan ZHANG                         IHEP
Ye LU                                  NAOC
Fukun LIU                            PKU
Xue-Bing WU                       PKU
Lei QIAN                             PKU
Ran WANG                          PKU
Shuo LI                                 PKU
Shangfei LIU                        PKU
Junwei YU                            PKU
Huihua ZHANG                   PKU
Shuai ZHOU                        PKU        
Xiaohong CUI                      PKU
Renxin XU                           PKU
Xiaojia ZHANG                   PKU
Chunyu LI                             PKU
Stephen Justham                    PKU
Herbert LAU                         PKU